Jak jste se zde mohli dočíst, v říjnu proběhla soutěž, do níž se zapojili i individuálně vzdělávaní žáci naší ZŠ a také některé studentky Lycea. Výsledky ukázaly, že předměty jako matematika, fyzika či chemie nebo přírodopis mnozí z nich ovládají víc než dobře. Přiznejme si, že nám učitelům dělá velkou radost to, že máme takové zvídavé a zvědavé a zdatné žáky. Však neberme to jako samozřejmost. Jak říká čínské přísloví: učitel má takové žáky, jaké si zaslouží.
O své dojmy ze soutěže se podělili někteří z vítězů, zároveň připsali i něco o sobě v „interview na dálku“. Seznamme se tedy s nimi. Položil jsem jim tyto otázky:
- proč chodíš zrovna do březovské školy?
- jak Ti tenhle styl učení „na dálku“ vyhovuje?
- čím se zabýváš ve volném čase?
- které předměty jsou Ti „blízké“?
- proč ses dala/-a na soutěžení v Klokanovi?
- jak se Ti ta soutěž zdála obtížná?
Tomáš D. (8. IV třída)
Chodím do Základní školy Březové, protože mi vyhovuje stabilní plán učiva, on-line výuka i obrovské množství materiálů k výuce a můžu se sám dál rozvíjet.
Domácí výuka je pro mě úplně ideální, protože se můžu zajímat i o jiné zájmy než jen ze školní látky v daném předmětu. On-line výuka je také velice užitečná součást mého studia, také mi domácí vzdělávání umožnuje se připojovat do různých soutěží (Přírodovědecky klokan, Astronomická olympiáda, Logická olympiáda, Náboj junior a další).
Ve svém volném čase si rád odpočinu, protože nejsem žádný velký sportovec, ale někdy chodím do divadla společně s naší „brněnskou buňkou“, a v zimě chodím bruslit také společně s dalšími dom školáky. Mám rád cokoli mechanického (třeba automobily).
Všechny předměty jsou mi poměrně blízké, ale matematika a fyzika jsou mi bližší z důvodů, že velká většina naší rodiny jsou inženýři (děda pracoval s elektrotechnikou, máma je Ing. Arch). Ale pro mě jsou všechny předměty stejně blízké.
Připojil jsem se do Přírodovědného klokana, protože jsem chtěl vyzkoušet něco nového/jiného a také protože jsem vždy rád, když mohu zastupovat naši školu v těchto soutěžích.
Klokan mi dal poměrně zabrat, byl jsem lehce ve stresu, protože mi přišlo, že 40 minut na 24 příkladu není moc, ale pak jak jsem začal a myslel jsem, že se mi dařilo (i když jsem nějaké příklady tipnul), řekl bych, že když člověk má poměrně dobrý obzor nad přírodovědou, fyzikou a matematikou, tak má dobrou šanci, aby se mu v klokanovi dařilo. Mně přišel poměrně těžký hlavně kvůli tomu krátkému času.
Marleen van N. (8. IV třída)
Jmenuji se Marleen van Neck a chodím do 8. třídy. Narodila jsem se ve Zlíně a 6. prosince mi bude 14 let. Můj taťka je Holanďan a mamka Češka. Rodiče jsou podnikatelé, a tak dost často cestujeme. Do školky jsem chodila v Holandsku, kde jsme nějakou dobu bydleli. Když jsem měla nastoupit do 1. třídy, přišli jsme zpátky do Česka. Od 1. do 3. třídy jsem chodila na základní školu ve Zlíně. Škola mě moc bavila a baví, ale začala jsem hrát závodně tenis, tak mě rodiče přihlásili na školu Březová, která umožňuje individuální vzdělávání. Můj brácha na tuto školu také chodil, protože hraje hokej. To nás zavedlo zase do Švédska, tam jsme bydleli 2 roky a já trénovala se známými trenéry. V létě jsme jezdili do Španělska, ale teď už jsme tady zůstali a já trénuji jen tady. Brácha je už v USA.
Škola Březová mi umožňuje naplánovat si celý den, jak potřebuji. Plánuji si svůj program tak, abych se účastnila online hodin, které mám moc ráda, a do toho trénovala. Navíc, když se potřebuji něco doučit, škola má spoustu materiálů na moodlu. Také mi tento způsob vyhovuje, protože se zaměřuji více na to, co mě baví. Ze školních předmětů je to asi nejvíc matika, fyzika a přírodopis. Tento rok nám přibyla ještě chemie a ta mě taky baví. Já jsem moc a moc této škole vděčná za tento program, protože třeba v Holandsku a ani ve Švédsku toto nemají, školství to tam nepovoluje.
Ve volném čase háčkuji, poslouchám hudbu, ale asi nejvíc ze všeho hodně ráda čtu. Pořád s sebou nosím nějakou knížku, čtu snad všude, kde se dá a úplně o všem. Rodiče mi říkají, že je důležité mít všeobecný přehled. Učím se cizí jazyky, mými rodnými jazyky jsou čeština a holandština a mluvím anglicky, německy a trochu už i španělsky. Také se velmi zajímám o východní jazyky, jako například korejština a čínština. Jazyky se učím celkem rychle, asi proto, že jsem komunikativní a ráda se s lidmi bavím. Dále ráda píšu příběhy. Možná na sebe prozradím, že jsem začala psát knížku, ale kdy ji dopíšu, to nevím!
Jsem soutěživý typ a ráda se účastním různých soutěží. Přírodovědného klokana jsem se účastnila, protože jsem to chtěla zkusit. Zajímalo mě, jaké tam jsou otázky a že se třeba něco nového dozvím. Hodně otázek bylo z učiva minulého roku, takže to jsem věděla. Jinak jsem na to šla spíš logicky. Těžké to moc nebylo, jen jsem nevěděla některé zeměpisné otázky.
Každý se mě ptá: Máš nějaký vzor, chtěla bys být jako někdo? Čím bys chtěla být, až budeš dospělá? Na první otázku znám jasnou odpověď. Obdivuji lidi, kteří něco dokázali nebo pomohli lidstvu. Já ale chci být sama sebou, chci být jako Marleen van Neck. A ta druhá otázka, na ni je těžké odpovědět jednoduše. Baví mě toho hodně. Tenis je můj oblíbený sport a jednou bych si chtěla zahrát s těmi nejlepšími, ale zajímám se také hodně o lidské tělo. Ono to k sobě taky tak nějak patří. Chodím na fyzioterapii, učím se o svém těle a zajímá mě, jak to vše v těle funguje. Možná bych chtěla být fyzioterapeutkou nebo dokonce i lékařkou? Kdo ví!
Anita B. (8. IV třída)
Učitel: Ahoj Anito, rád bych tě dnes představil našim čtenářům. Začněme tím, že nám řekneš, proč sis vybrala právě březovskou školu pro své vzdělávání?
Žákyně: Dobrý den! Základní školu v Březové mně a mé starší sestře Elianě, dnes už studentce gymnázia, vybrali rodiče, protože nabízí domácí vzdělávání na obou svých stupních v kombinaci s částečnou online výukou. Domácí školou prošli i mi nejstarší sourozenci, kteří se pak dále věnovali architektuře a ekologii. Díky domácí škole jsme nemuseli měnit školní kolektivy, když byl taťka několikrát jako kazatel přesunut na jiný konec naší republiky.
Učitel: A jak ti tento styl učení vyhovuje?
Žákyně: Vyhovuje mi to hodně. Mohu se učit z pohodlí domova, mám přístup k různým učebním materiálům, pomáhají nám příjemní učitelé. Učíme se pracovat s informacemi, kriticky myslet, na hodinách sdílet se svými spolužáky své prezentace, pokusy a dobrovolné práce. Jsem ráda, že si můžu organizovat svůj čas a věnovat se i spoustě věcí, které mě baví.
Učitel: To zní dobře! Čím se zabýváš ve svém volném čase?
Žákyně: Ve volném čase dělám gymnastiku a věnuji se skautingu. Mám ráda ruční práce jako je háčkování a šití. Ráda s mamkou sbírám bylinky, které pak požíváme k výrobě mastiček, voňavých olejů, soli, čajů, tinktur, mýdel …. Také hraji na klavír, letos budu mít dokonce absolventský koncert. Tyto aktivity mi pomáhají odpočinout si od učení a rozvíjet své dovednosti.
Učitel: To je zajímavé! Které předměty jsou ti nejbližší?
Žákyně: Nejblíže mám k přírodopisu, fyzice, dějepisu a češtině. Tyto předměty mě vždy zajímaly a ráda se v nich učím nové věci.
Učitel: Vím, že ses nedávno zúčastnila soutěže Přírodovědného klokana. Co tě přimělo přihlásit se do této soutěže?
Žákyně: Přiměl jste mě k tomu právě vy, pane učiteli! Na hodině fyziky jste nám celou soutěž představil. Sdílel jste s námi své zkušenosti. Radil jste nám, kdy se oplatí a neoplatí riskovat. Povzbuzoval jste nás, abychom se zúčastnili a vyzkoušeli si své znalosti i v této formě. Nakonec jsem ráda, že jsem to udělala a do soutěže se přihlásila, byla to pro mě dobrá zkušenost.
Učitel: Jak se ti soutěž zdála obtížná?
Žákyně: Některé otázky obtížné byly, některé jsem znala, na jiné se dalo přijít a občas stálo za to, si i v případě nejistoty tipnout nebo nenapsat nic. Celkově to byly úlohy zajímavé, které nás chtěly něčemu novému naučit. Bylo fajn i to, že jste s námi po ukončení soutěže probral výsledky a ukázal nám, jak si některé úlohy odvodit a spočítat.
Učitel: Máš už představu, kam bys chtěla jít studovat po základní škole?
Žákyně: Zvažuji střední pedagogickou školu, střední zdravotní školu nebo zdravotní lyceum. Chtěla bych se věnovat oboru, který bude užitečný pro druhé a také zajímavý pro mě.
Učitel: To jsou hezké plány! Přeji ti hodně úspěchů do budoucna. Děkuji za rozhovor.
Žákyně: Také děkuji, pane učiteli! Ráda jsem si s Vámi popovídala.
Marek Z. (9. IV třída)
1) Proč chodíš zrovna do březovské školy? Hlavným dôvodom bolo, že na Slovensku nebolo povolené domáce vzdelávanie na druhom stupni (5. - 9. ročník) a zároveň som chcel online hodiny, ktoré březovská škola poskytuje pre individuálne vzdelávaných žiakov.
2) Jak Ti tenhle styl učení vyhovuje? Tento štýl učenia mi veľmi vyhovuje, pretože ráno nemusím skoro vstávať a nemusím strácať čas dochádzkou. Zároveň nie som tak unavený a mám viac energie a času na rôzne voľnočasové činnosti, ktorým sa venujem. Celý deň si môžem upraviť podľa svojich potrieb. Nie sú povinné domáce úlohy a poobede tak chodím na viaceré krúžky.
Musím ešte doplniť, že sa mi online hodiny veľmi páčia. Učitelia učivo vynikajúco a zaujímavo vysvetľujú a sú na nás milí.
3) Čím se zabýváš ve volném čase? Chodím na krúžok lego-robotiky, šachu, strelecký a zo športov sa venujem atletike a joge a hrával som aj florbal. Okrem toho sa zaujímam o množstvo rôznorodých vecí a baví ma aj stavať bunkre a preskúmavať neprebádané miesta a veci. Odmala ma baví stavať z kociek a lega, robenie pokusov a tiež sa rád hrám s vlakmi a na vojnu.
4) Které předměty jsou Ti „blízké“? V podstate ma bavia všetky prírodné vedy.
5) Proč ses dal na soutěžení v Prírodovednom Klokanovi? Rád sa zúčastňujem akýchkoľvek súťaží z prírodných vied a práve na tento som sa najviac tešil, lebo je to kombinácia rôznych prírodných vied. Škoda, že v ňom nebolo viac otázok zo zemepisu.
6) Jak se Ti ta soutěž zdála obtížná? Väčšina úloh mi išla, ale boli tam aj také, ktoré ma potrápili. Zápasil som aj s češtinou, lebo niektoré slová som nechápal a dokonca niektoré pojmy sú úplne iné ako v slovenčine. Hlavne to bolo viditeľné v prírodopise - v názvoch organizmov.
Po vyhodnotení výsledkov som bol najskôr trochu sklamaný, lebo som čakal lepší výsledok. Nakoniec som si uvedomil, že 4. miesto v kategórii Kadet a dokonca 3. miesto vo vyššej kategórii Junior s mojou češtinou je super.
Vendula B. (1. ročník lycea)
Proč chodíš zrovna do březovské školy?
Před Březovou jsem rok a půl prezenčně studovala obchodní akademii, ale nevyhovovalo mi její zaměření a navíc jsem měla potíže s denním dojížděním do školy. O Březové jsem se dozvěděla již dříve, a tak když jsem zjistila, že nezvládám dojíždět ani bydlet na internátu, dálkové studium bylo nejrozumnější volbou. Volba Březové už poté byla jasná, jiné školy jsem ani nehledala.
Jak ti tenhle styl učení vyhovuje?
Upřímně, jsem nadšená :-) Někdy je to náročnější, třeba v tom, že člověk nemá ten úplně kompletní mluvený výklad učitele u veškerého učiva, ale zase mám na učení tolik času, kolik potřebuji, a navíc se mohu látku učit stylem, který mi nejvíce vyhovuje. Taky je moc fajn, že nemusím tak řešit čas – když není nálada, stačí mi si udělat kousek něčeho, co je jednoduché a nemusím se do ničeho nutit. Zároveň mám teď opravdu dostatek času, který můžu kvalitně trávit se svými blízkými.
Čím se zabýváš ve volném čase?
Je toho hodně. Žiji na malé rodinné farmě, takže o zábavu není nouze. Často trávím čas se svou klisnou Chitou nebo s kozami Abby a Zivou. To jsou dvě dámy, které tak nějak mám místo psů – Ziva dokonce umí i pár triků a skáče přes překážky. Rovněž trávím hodně času u babičky a dědečka, kde se snažím pomáhat s péčí o dědečka. Vždycky mu vyprávím o tom, co zrovna dělám do školy. Jinak moc ráda sleduji seriály, zejména krimi nebo sitcomy.
Které předměty jsou ti blízké?
Tak asi nejvíc mi jde angličtina – tou jsem obklopena každý den – sleduji seriály a filmy, píšu vlastní detektivní příběhy… Dále mě baví němčina a v neposlední řadě také biologie. K té mám blízko, protože trávím hodně času v přírodě a zároveň mě zajímá, jak funguje lidské tělo.
Proč ses dala na soutěžení v Klokanovi?
Především jsem si to chtěla vyzkoušet, zajímalo mě, co tam tak bude za otázky, ale vůbec jsem si nevěřila, že bych mohla být jakkoliv úspěšná.
Jak obtížná se ti soutěž zdála být?
Upřímně řečeno, když jsem to otevřela a pročetla si otázky, nevěřila jsem svým očím. Byly tam věci, o kterých jsem snad nikdy neslyšela. U většiny otázek jsem si odpovědí nebyla vůbec jistá, ale něco mi říkalo, že to tak má být. Ale přiznám se, že otázky z matematiky a fyziky jsem po dvou úlohách, co jsem nedokázala vypočítat, rovnou přeskakovala :-)
Karolína N. (studentka 2. ročníku lycea a absolventka našeho IV programu pro ZŠ)
Do školy v Březové jsem nastoupila především, kvůli mému zdraví. Bývala jsem velmi často nemocná a březovská škola jako jediná v ČR měla propracovanou individuální výuku. Lyceum byla moje jasná volba při výběru SŠ, protože se mi na základní škole moc líbilo. Chtěla jsem dále pokračovat ve studiu v Březové.
Na individuální výuku, jsem si přivykla velmi snadno. Na klasické základní škole jsem se musela všechno zameškané učivo doučit sama. Nikdo se mně speciálně nevěnoval. Ve škole Březová je učení snadnější díky online hodinám a perfektnímu přístupu ze strany pedagogů.
Mým největším koníčkem je zřejmě výtvarná činnost. Ráda kreslím, modeluju, vytvářím animace. Právě proto jsem uvítala možnost zpracovat seminární práci do biologie netradičním způsobem, a to tvorbou kresleného videa s mluveným komentářem.
Baví mě přírodní vědy, jako je např. biologie, chemie, fyzika… všechno, co souvisí s přírodou a vesmírem. Uvědomuji si, že matematika a příroda spolu úzce souvisí, proto mě zaujala Hra života a Turingovy vzory, které můžeme vidět na kresbě, srsti a kůži savců a ryb.
Já soutěže moc ráda nemám, nechci se s někým srovnávat ani si něco dokazovat, ale baví mě řešit logické úlohy a kvízy. Je to taková výzva, podobně, jako rozluštit Voynichův rukopis.
Otázky mně nepřišly moc obtížné. Většinou panikařím kvůli časovému limitu, polovinu času totiž trávím kontrolou, zdali jsem zapsala správně odpovědi do záznamového archu. Zřejmě trpím slabší obsedantně kompulzivní poruchou. :)
O tom, jak všestranně je Karolína zaměřená, svědčí i dva „filmy“, které jako svou práci zaslala do předmětů, které mám na lyceu na starosti: biologie a fyzika.