Termika neboli nauka o teple je citlivě zařazena do období konce podzimu a začátku zimy, do časů, kdy se už citelně ochlazuje. Dá se říci, že oblíbeným „projektem“ je hodina fyziky pracovně nazvaná „čajový dýchánek“, která propojuje dosud probrané fyzikální jevy a veličiny s reáliemi každodenního života. Ty jevy a veličiny jsou přeměny energie, změny skupenství a výkon a účinnost a difúze. Pokud jde o každodenní život, tedy znalost bezpečného používání elektrospotřebičů a přípravy čaje. To není, jak každý ví, k zahození.
Řekli jsme si něco o etiketě, o stolování, o čajových tradicích japonských i anglických. Došlo i na speciální rychlé plachetnice zvané klipry, z nichž nejznámější proslul jmény jak Královna oceánů, tak Košilka. Co bylo hlavním nákladem kliprů, si určitě domyslíte.
Otázku, zda Angličané lijí mléko do čaje nebo čaj do mléka jsme si nechali nezodpovězenu.
Elektrická konvice zapůjčená ze školní družiny dokázala přivést vodu do varu za vypočtený čas a my byli navíc i schopni spočítat, kolik korun stála elektřina na to spotřebovaná. Tři děvčata a jeden chlapec na samý závěr předvedli, jak se správně čaj pije.
K přípravě jsme použili čaj porcovaný, znalci a odborníci ovšem nenechají dopustit na ten sypaný. Vědí proč.