Jedny z prvních pracovních postupů v chemii, které si naši novopečení osmáci vyzkoušeli, byly různé metody oddělování složek směsí.
Ať už to zní jakkoliv hrůzně, samotné metody jsou veskrze zábavné a můžeme se s nimi setkat i v našich domácnostech – kupříkladu vysávání, nebo zcezování těstovin je vlastně chemická filtrace.
A protože destilaci si naši žáci vyzkoušeli minulý měsíc v rámci projektové výuky v ZŠ Strání, pustili jsme se do dalších separačních metod. Nejprve jsme zkusili přefiltrovat vodu znečištěnou barevnou limonádou, blátem, olejem a křídou přes přirozený filtr složený z několika vrstev filtračních materiálů. Dále si osmáci vyzkoušeli separovat železné piliny nasypané v písku – jak jinak než pomocí magnetu.
V posledním cvičení jsme využili i právě probíhajícího antigenního testování na covid a vyzkoušeli jsme si metodu, na které jsou tyto testy založeny – chromatografii. Oddělovali jsme jednotlivé složky (barvičky) z barevných fixů a směsi různých lentilek. Žáci však nebyli ochotní poskytnout do směsi co nejvíce lentilek, aby byla dostatečně koncentrovaná, a raději je o přestávce snědli. Poslední zmiňovaný experiment se z toho důvodu bohužel nezdařil.
Jako bonus a rozptýlení po náročných laborkách se žáci mohli zadívat do chemické lávové lampy.