Leoš Janáček podnikl svou první výpravu za lidovou březovskou písní 20. května 1899. Takto popsal svůj příjezd: „Z hloubky do úpatí Lopeníčka zdvíhá sa na protilehlé stráni Březová. Sjíždíme rychle v dědinu, v níž tenké máje vysoko vlají.“
Ještě téhož dne proběhlo první setkání s místními zpěvačkami.
„Večer nečekali jsme na ně dlouho, ku zpěvu jsme je dlouho nepobízeli; nestyděly se ani se neostýchaly. Jedna zvala se Kača Žajglé (Katuša Vaculová), druhá Kača Moravké (Katuša Moravčíková), třetí Ustyna Škabé (Justýna Gardoňová). V nezkrocené síle zpívaly každou píseň „od konca do konca“ […]Hlas k hlasu přiléhal jako srostlý a zdravá plíce stačila do obdivuhodných délek… Tak, jak tu jsem slyšel zpívat, nedomyslel jsem si dosud žádnou píseň táhlou […]“
Následujícího dne, na svatodušní neděli, navštívil místní chrámovou mši.
„Sezvánějí k bohoslužbám. Jest svatodušní neděle. Pohlížím z chaloupky na proudy čistě vystrojeného lidu. Co to květu, co to barev na osobách vzrostlých a též na drobných dětech. Šel jsem též do kostela. Po točitých schodech dostal jsem se na vysokou kruchtu. Až závrať pojímala při pohledu do prostor chrámových. K oltáři blíže byla záplava červeně na skvostně prošívaném kroji děvčat. Barvy bledly čím více ke dveřím: v bílé haleny halí se tu staré ženy i muži. Radost byla pohlédnouti, když při ofěře všechny ty barvy začaly se pohybovati: nejinak, než očarovaná louka. Hořící mák předbíhal chrpu a skákal v bílá pole jiskerek: a tak se vlnilo k oltáři a od oltáře.“
Však zhrozen hudbou, raději mši opustil. Vydal se na obchůzku po vsi. Navštívil pár místních obyvatel, kteří ho vzali na procházku k nedalekým léčivým pramenům místní Kyselky.
„Bylo třeba slyšeti písně v boží přírodě. Proto pustili jsme se odpůldne se šohaji ku Kyselce, jest to nablízku v lesíku obecním zřídlo zdravé, léčebné vody.“
Další den si Janáček vyžádal dva nejlepší zpěváky, s nimiž se chtěl vydat na vrch Velkého Lopeníku. Výhledem na okolní vesnice a krajinu byl naprosto okouzlen. „Striežavy sice ležely na vrchu, ale což, pro vyhlídku vlastně tam nejdem, ale zkoušet písně, jež odtud až do Tater bijí. Kus slaniny s chlebem a slivovicí, o které se veršuje „do života nieškoď, do priekopy neshoď“ přišlo nám vhod na vrchu. […] Jest tu pravý francouzský park a zahradníkem – přistřihovačem bukoví – jest bílá ovečka.“
Zdroj: VYSLOUŽIL, Jiří. Leoš Janáček. O lidové písni a lidové hudbě. Dokumenty a studie. 1. vyd. Brno: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1955, str. 210 - 217.
